W dniu 8 października 2022 r. odbyło się ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu „Szlakiem jeleniogórskich kościołów i wyznań”. Miejscem spotkania był kościół pw. Bożego Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Jagniątkowie.

Spotkanie  rozpoczęło się Mszą świętą odprawioną przez ks. proboszcza Andrzeja Płazę, w intencji organizatorów i wszystkich uczestników spotkań w ramach spacerów. Tuż po niej  Józef Hanusiak podsumował cały sezon spacerów. Następnie ks. proboszcz przedstawił historię budowy kościoła, omówił jego część sakralną. Następnie uczestnicy spotkania przeszli na plebanię, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek – kawa, herbata, ciasto.

W tej części spotkania rozmawiano na temat odwiedzanych kościołów, historii Jeleniej Góry. Swoją bogatą wiedzą okresu budowy kościoła podzielił się z turystami pan Stanisław Firszt. Wspomniano również ks. Mariana Matulę znanego pod pseudonimem „ks. Kubek”. Po agapie udaliśmy się do Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna, niemieckiego noblisty z dziedziny literatury. W muzeum o pisarzu opowiadali wspólnie pan  Stanisław Firszt i pani Katarzyna Trembecka – adiunkt muzealny. Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami.

Kościół Bożego Miłosierdzia został wzniesiony w latach 1980-1986 z inicjatywy ks. prałata Antoniego Kamińskiego, proboszcza w Sobieszowie. W dniu 4 sierpnia 1985 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie kościoła przez biskupa pomocniczego diecezji wrocławskiej Tadeusza Rybaka. Parafia erygowana została 29 czerwca 1986 r. Wezwanie parafii wynika prawdopodobnie z faktu, że w okresie budowy kościoła toczył się proces beatyfikacyjny siostry Faustyny  – beatyfikacja 18 kwietnia 1993 r., kanonizacja 30 kwietnia 2000 r. Budynek na planie prostokąta, z wieżą z tarczą zegarową z dwunastoma znakami zodiaku, zakończona krzyżem na kuli. Na płaszczyźnie dachowej okna w typie lukarny z witrażami. Witraż od strony południowo-wschodniej obrazuje ks. Kamińskiego i s. Zejer. Od strony północno-zachodniej ks. Dudę i ks. Mariana Matulę „Kubka”. Obraz ołtarzowy to Jezus Miłosierny „Jezu ufam Tobie”. Ścianę ołtarzową uzupełniają tabernakulum oraz relikwie. Od lewej strony – Ojca Pio – Michała Archanioła – S. Faustyny –  św. JP II. Relikwie posiadają certyfikaty I stopnia, z wyjątkiem Michała Archanioła, ten nie ma certyfikatu. W ołtarzu bocznym obraz Matki Bożej na tle Karkonoszy, a u Jej stóp jagniątkowski kościół.

Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry dziękuje wszystkim osobom prowadzącym spotkania, którymi byli księża: Przemysław Newecki, Bazyli Sawczuk, Adam Lasek, Anatol Sielchanowicz, Andrzej Płaza, siostra Andrzeja CSMM, ojciec Grzegorz SchP; pastorzy Sebastian Kozieł, Andrzej Sieja; przewodnik Józef Hanusiak.

TPJG dziękuje za udział wszystkim uczestnikom spotkań!